Black&Decker (BDCHD18KB-XK) 18V 2G Hammer + 400mA charger + 2 batt + Kitbox
SKU BDCHD18KB-XK
VAT Included
0% VAT for Businesses with an EU VAT Number! Available during checkout.
Product Overview:
  • A high performing cordless hammer drill is an essential part of any DIY toolbox.
  • The 10 position clutch and 2 gear variable speed, provide the performance you need for ultimate drilling and screwdriving control.
  • The drill is supplied with two 1.5Ah 18V lithium-ion batteries in a handy storage kit box.
  • Part of the BLACK+DECKER 18V Lithium-ion family.
  • One battery system, endless possibilities.
  • The power and speed to drill into wood, metal and for all screwdriving tasks.
  • Hammer action for drilling into masonry and concrete.
  • 2 Gears - High speed for drilling into wood and Steel, Low speed for controlled driving.
Additional Features:
  • 11 position clutch provides precise control for drilling into wood, metal, plastic and all screwdriving tasks.
  • LED worklight illuminates the work area when drill is in use.
  • Variable speed for ultimate finger tip control for all drill and screwdriving applications.
  • Spring loaded battery system for quick and simple battery change and a more secure fit.
  • Anti slip soft grip which provides comfort when drill is in use.
Specifications:
  • Clutch Positions: 11.
  • Max. Drilling Capacity (Masonry) [Metric]: 10 mm.
  • No Load Speed (RPM): 0-360||0-1400.
  • Battery Capacity: 1.5 Ah.
  • Chuck Type: Two Sleeve.
  • Max Torque [Metric]: 40 Nm.
  • Battery Type: Lithium-Ion.
  • Power Source: Cordless.
  • Beats per Minute: 21000.
Request a quote
Estimated shipping time: 48-72 hours
0% VAT FOR EU BUSINESSES